Ostim Mahallesi İvedik OSB 1418 Cad. No: 48 Yenimahalle / Ankara

Bize yazın

info@satkonmakine.com

Bizi arayın

+90 312 939 23 30

Bize Ulaşın

İvedik OSB 1418 Cd. No. 48 Ankara

Yıldız Besleyici

Hücre tekeri, pnömatik iletim sistemlerinin önemli bir bileşenidir. Türlerine ve uygulama alanlarına göre yıldız besleyici, hava kilidi, döner çarklı verici, rotary vana, rotary valf, rotary valve veya eklüs olarak ta adlandırılır. Hücre tekerleri çeşitli granül, tane veya toz halindeki malzemenin silo, bunker, siklon, mikser gibi yerlerden akışını kontrol eder. Basınç, vakum veya yer çekimi etkisi altındaki malzemenin alındığı ve boşaltıldığı bölgeler arasında hava akışının engellenmesinde hücre tekerleri kullanılır.

Hücre tekeri ürünün düzenli ve kararlı akışını sağlar. Bu ürün toz toplama ünitelerinde ve pnömatik nakil sistemlerinde dozajlama elemanı olarak kullanılmaktadır. Hava kilitlerimiz proses gereksinimlerine bağlı olarak döküm gövde veya saç konstrüksiyon olarak imal edilmektedir. Çalışma koşullarına göre tahrik tipi ve yataklamaları da çeşitlendirilerek hizmete sunulmaktadırlar. Hava kilidi, pnömatik sistemlerde silo,siklon, mikser gibi yerlerden malzemenin alındığı ve boşaltıldığı bölgeler arasındaki hava akışını engelleyerek ürünün rahat akmasını sağlayan bir hava kesicidir. Makinanın alt ve üst kısımları açıktır, içinde döner merdaneler vardır.

Merdanelerin ölçüsü hava kilidinin kaçlık olduğunu belirler. Havayı kademeli olarak kestiği için ürün rahat akar. Hava kilidi,  genellikle pnömatik transfer sistemlerinde (basınç ve vakum) toz yada granül formundaki ürün ile havayı birbirinden ayırmak için kullanılan , kanatçıklı yapıya sahip, mekanik bir cihazdır. Özellikle filtre altlarında , siklonlarda yaygın olarak kullanılır. Çapı ve dönüş devri cihazın kapasitesini ana etken olarak belirler. Kanat töleransları ise ekipmanın verimini belirleyen en önemli unsurdur.Bunun yanında hava kilidi, dozajlayıcı, silo altlarında oransal boşaltıcı olarak da kullanılması mümkündür. Hava kilidinin birden fazla fonksiyonunu toparlayacak olursak, kısaca ürün ile havayı  birbirine karıştırır ve yerçekimi kuvvetinden yararlanarak ürün ile basınçlı havayı birbirinden ayırır açıklaması yapılabilir.

Hava Kilidi, prosesin tipine ve proseste kullanılacak ürün cinsine göre  farklı kanatçık yapıları, töleransları,devir hızları gösterir. Hava Kilidi aynı şekilde taşınacak malzemenin özelliğine göre kırıcı görevi de görebilir. Hatta kırıcılarla beraber akuple çalışabilir. Hava Kilidi – Hücre Tekeri ST37, Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 paslanmaz,Hardox,Ni-Hard olarak üretilmektedir. Hava Kilidi yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterir. Hava Kilidi- Hücre Tekeri iç Rotorlar bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid, gibi seçeneklerden oluşabilir. Aşağıdaki görseller rotorların nasıl olacağına dair fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Dışarıdan bakıldığında cihazlar aynı gibi görülse de içerik olarak birbirinden farklıdır.  Bu da hava kilidi seçiminde karşımıza bir çok seçenek açığa çıkartır.

Bu yüzden hava kilidi seçimlerinde proses bilgileri mutlaka göz önünde bulundurulmadır. Her hava kilidi her proseste çalışmayacağı unutulmaması gereken en önemli konudur. Hücre Tekeri Modelleri: Farklı uygulamlar ve farklı hammaddeler için çeşitli modeller bulunmaktadır. Kullanım yerine göre (silo, siklon, jet filtre, konveyör, havalı taşıma sistemleri vb), aktarılacak malzemeye göre (tozsu, granül, esnek, aşındırıcı, sert vb), ortam şartlarına göre (sıcaklık, nem, korozyon vb) uygun hücre tekeri modelleri bulunmaktadır. Hücre Tekeri ile Taşınan Malzemeler Buğday, un, arpa, yulaf, çavdar, kepek, dane yem, tohum, mısır, nohut, fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, bakla, bezelye, börülce, soya, susam, pirinç, çeltik, pirinç unu, kuruyemiş, fındık, fıstık, çekirdek, badem, leblebi, ayçekirdeği, antep fıstığı, kabak çekirdeği, pamuk tohumu, ayçiçeği tohumu, tahıl, hububat ürünlerinin tohumları, kestane, kahve, şeker, baharat, darı, tuz, soda, çimento, kalsit, kömür, kömür tozu, kül, cam tozu, mermer tozu, plastik, polietilen, granül, ağaç talaşı gibi malzemeler hücre tekeri ile taşınabilmektedir. Hücre Tekeri pnömatik taşıma sistemlerinde dikey ve yatay taşımada hava ile ürünü ayırır.

Standart Özellirler, Kapalı tip veya Açık tip rotor Minimum sızıntı oranı Yüksek verimli doldurma   Uygulanabilir Özellikler, Dıştan yataklı rulman Rulman önü toz muhafaza kapağı Rulman yağlama glasörlüğü Toz tutucu keçe veya salmastra baskı Ayarlanabilir rotor bıçakları Krom ve Tugsten kaplama Sıcaklığa ve aşınmaya dayanıklı malzemeler Pik döküm, Sfero, Paslanmaz çelik, Alüminyum Redüktörlü motor tahrik tipi zincir – dişli Redüktörlü motor tahrik tipi direkt akuple Hız kontrol cihazı ve panosu. Hücre Tekeri Çalışma Prensipleri Gelen granül veya toz halindeki malzemeyi içerideki rotor kapakçıkları vasıtasıyla çıkışa bağlanan konveyör veya mikser gibi ekipmanlara, kontrollü biçimde aktarır. Ürün Kapasitesi İhtiyaç duyulan kapasiteye göre değişen çaplarda üretim yapılabilmektedir.

HAVA KİLİDİ ROTOR TİPLERİ

KANATLARI KAPALI TİP ROTOR

KANATLARI AÇIK TİP ROTOR

 

KANATLARI AÇIK TİP UCU KAUÇUK ROTOR

DOZAJLAMA ROTORU

ROTOR TİPLERİ